Rodzaje koralików cz. 1 - Koraliki szklane

Szkło to jeden z najstarszych materiałów używanych do wyrobu biżuterii - szklane koraliki wyrabiano już w starożytnym Egipcie. Dzisiaj szklane koraliki produkuje się w ogromnej palecie kolorów i w niesamowitej mnogości kształtów. Materiał, z którego powstają gwarantuje ich piękno - mogą być lśniące lub matowe, jednokolorowe lub wielobarwne, mogą przypominać kolorowe landrynki lub zamarznięte kostki barwnego lodu, mogą być szlifowane jak drogocenny kryształ lub powlekane tak, że przypominają plastik.  
 

Szklane perły to okrągłe koraliki kształtowane na wzór naturalnych pereł. W przeciwieństwie do naturalnych pereł mają idealny kształt. Ich zaletą jest również dużo większa paleta dostępnych barw i odcieni, niemożliwych do uzyskania w przypadku pereł naturalnych. Oprócz tego ich cena jest zdecydowanie niższa.
Czy wiesz, że modę na sztuczne perły wprowadziła Coco Chanel?





Koraliki crackle - to wyjątkowe szkło powstaje w procesie tłoczenia szkła na gorąco, które następnie zanurza się w zimnej wodzie - szok termiczny powoduje, że wnętrze koralika pęka a jego powierzchnia pozostaje idealnie gładka. Koraliki te przypominają spękany lód i dzięki temu wyjątkowemu wnętrzu, przepięknie odbijają światło tworząc wyjątkowe odbicia i refleksy.







Szklane szlifowane (fasetowane) koraliki przypominają szlifowane drogocenne kamienie lub idealnie przejrzyste formy wycięte z kolorowego lodu. szklane koraliki szlifuje się tak, aby uzyskać kanty. Inaczej nazywane fasetowaniem czyli szlifowaniem drogich kamieni lub metali w taki sposób, aby utworzyły się fasety - ukośnie ścięte krawędzie.







Lampwork to jeden z najciekawszych rodzajów koralików, który przykuje uwagę każdego. Lampworki wykonywane są ręcznie, dzięki czemu każda sztuka jest oryginalna i niepowtarzalna. Produkuje się je ręcznie nawijając roztopione szkło na drut, po którym w środku pozostaje otwór - tak powstają ich wyjątkowe kształty.







Szkło weneckie - Koraliki te wykonane są z wysokiej jakości szkła artystycznego, którego nazwa pochodzi od miejsca wytwarzania. Wyjątkowe wzory i charakterystyczne nasycenie kolorami powodują, że szkła weneckiego nie da się pomylić z żadnym innym materiałem.

Koraliki cloisonne - Koraliki wykonuje są z cienkiej miedzi, do której zazwyczaj przymocowuje się sploty drutów. Tworzy się wówczas wzory, które separują od siebie poszczególne kolory. Do barwienia używa się sproszkowanego kolorowego szkła emaliowanego. Po nałożeniu warstw utwardza się kolory. Następnie koraliki są czyszczone i wielokrotnie polerowane. 




Koraliki ze szkła dmuchanego. Z pozoru delikatne, są jednak mocne i trwałe. Wytwarzanie szklanych koralików dmuchanych podobne jest do wykonywania bombek świątecznych. Są lekkie a zarazem wytrzymałe.


Kryształki Swarovskiego mają różne kształty:  diamenty, kwiatki i motyle, sześciany, kule, kosmiczne kształty, gwiazdy, krople i wiele innych kształtów. Kryształki mienią się zarówno przy dziennym, jak i sztucznym świetle różnymi kolorami. Dodatkowo istnieje kilka "wykończeń", tzw. efektów, które zmieniają kolor i blask kryształu. Najczęściej spotykane to efekt AB (efekt "tęczowego" odbicia światła), efekt satin (poczucie "głębi" koloru), efekt matte (czyli matowy kolor).  
Więcej o kryształkach Swarovskiego już wkrótce :)





 Koraliki szklane powlekane - wyglądem bardzo przypominają koraliki plastikowe, ale zdecydowanie różnią się wagą. Są różne rodzaje koralików plastikowych: błyszczące lub matowe, gładkie lub wzorzyste. Charakterystycznym rodzajem koralików powlekanych są koraliki spectra.

Brak komentarzy :

Biżuteryjnik © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka