Półprodukty cz.2

Istnieją różne rodzaje i kolory linek i sznurków, które mogą stać się bazą potrzebną do wykonania naszyjnika lub bransoletki.


Linka stalowa jubilerska – stanowi podstawę zwłaszcza bransoletek i naszyjników. Jest bardzo wytrzymała, prawie nie do zerwania. Wszelkie zagięcia na lince zostają na niej trwale. Dostępne są jej różne kolory i grubości.




 
 

Kolejny z elementów, który posłużyć może do wykonania bransoletki lub naszyjnika to żyłka silikonowa jubilerska. Jest bardziej giętka i elastyczna niż linka. Podobna do linki jest także gumka silikonowa, która, jak to gumka, rozciąga się. 







Sznurek woskowany jubilerski – dostępny jest w wielu kolorach i grubościach. Dzięki temu, że jest woskowany ułatwia nawlekanie go na koraliki i nie rozwarstwia się. Ponieważ można go do woli wiązać, pozwala tworzyć oryginalne koralikowo – sznurkowe bransoletki i naszyjniki.






W następnej kolejności opiszę różne rodzaje zakończeń linki lub sznurka, do których mocowane jest zapięcie.


Stopery, kulki zaciskowe - małe kulki z otworem, zaciska się je na lince, żyłce itp. by w ten sposób zatrzymać koralik lub inny element w wybranym przez nas miejscu na lince.




Łapaczka- aby łapaczka dobrze się trzymała najpierw na końcu linki zaciskamy stoper, a potem zamykamy skrzydełka łapaczki w ten sposób by stoper znalazł się w środku. Wymienia się łapaczki męskie (łapaczki chłopcy) i żeńskie (łapaczki dziewczynki), które różnią się tym, że zakończenie łapaczek męskich (oczko) do którego mocowane jest zapięcie jest ruchome, natomiast żeńskie mają nieruchomą końcówkę, a zapięcie przeważnie trzeba mocować dodatkowo za pomocą ogniwka.

Zaciski na rzemień lub linkę - stosuje się je zamiast łapaczki, możemy nimi zacisną nawet najgrubsze rzemienie bądź kilka linek. Aby umocować linkę w takim zacisku należy umieścić ją w środku, a następnie zacisnąć najpierw jedno, a potem drugie skrzydełko zacisku. Nie zaszkodzi dodać trochę kleju do środka (szybkoschnącego typu kropelka) dla utrwalenia.


Końcówki do wklejania - pełnią podobną rolę do zacisków, natomiast tutaj linki, sznurki czy rzemienie są wklejane do środka końcówki. Istnieją różne rodzaje i grubości takich końcówek, do największych zmieści się nawet kilka najgrubszych rzemieni.


Kolejny element niezbędny przy tworzeniu naszyjników i bransoletek - zapięcie. Jest kilka rodzajów zapięć:

Karabińczyk - czyli klasyczne zapięcie, na pewno każdemu znane








Federing - nazwa pewnie nie jest wszystkim znana, natomiast myślę że nie raz się z nim spotkałyście przy łańcuszkach

Zapięcie skręcane oraz inne typu: zapięcia magnetyczne, zatrzaskowe, skrzynkowe - mniej lub bardziej ozdobne.








Zamiast naszyjnika można stworzyć w komplecie z kolczykami zwykły wisiorek. Przy wisiorku trzeba umieścić oczko, przez które przekłada się łańcuszek. Do tego celu można wykorzystać zwykłe ogniwko. Ale można ułatwić sobie sprawę i skorzystać także z gotowych podwieszek. I tutaj także można przebierać w rodzajach i wzorach.




Wymienione elementy stanowią podstawę do tworzenia naszyjników, bransoletek oraz ciekawych kolczyków również. Wśród półproduktów znajduje się także mnóstwo elementów ozdobnych, które pokrótce opiszę w następnej części. :)

1 komentarz :

Dorota Zawadzka pisze...

Jak dla mnie półprodukty to absolutna podstawa aby robić własnoręcznie biżuterię. Teraz akurat mam bransoletki łańcuszkowe https://pl.silvexcraft.eu/23-bransolety-lacuszkowe gdyż jestem na etapie robienia bransolet. W końcu od czegoś trzeba zacząć.

Biżuteryjnik © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka