Półprodukty cz. 1



Rozpoczynając swoją przygodę z biżuterią czasem nie do końca wiadomo od czego zacząć. W sprzedaży istnieje wiele półproduktów, które mają często swoje fachowe nazwy. Podstawą jest więc znać to nazewnictwo.


Bigiel to zawieszka do kolczyka, jego wykończenie, które służy do umieszczenia kolczyka w naszym uchu. Istnieje wiele rodzajów bigli – zarówno te najprostsze i najczęściej spotykane, jak i bigle ozdobne, które nadają kolczykom dodatkowego uroku.









Wyróżniamy bigle otwarte, które można zabezpieczyć metalową lub silikonową zatyczką, tzw. barankiem. Wśród bigli otwartych spotkać można bigle ze sprężynką, z kulką lub sierpy.



Bigle mogą być także zamknięte - posiadają haczyk, który zabezpiecza kolczyk przed wypadnięciem z ucha nawet w ekstremalnych sytuacjach.
  


Inny rodzaj zamkniętego bigla to bigle angielskie. Po założeniu wystarczy przycisnąć element umieszczony na małym zawiasiku.
Innym rodzajem bazy kolczyka są sztyfty. Sztyfty mogą być podwieszane – z oczkiem, na którym można powiesić koralik, oraz sztyfty do wklejania zarówno płaskich, jak i okrągłych koralików. Takie sztyfty zabezpiecza się metalowym lub silikonowym barankiem.






Dla osób, które mają nieprzebite uszy bigle można zastąpić klipsami. Istnieją klipsy do wklejania koralików oraz klipsy podwieszane. 


Często osoby mające alergię na nikiel czy inne metale rezygnują z noszenia sztucznej biżuterii – niesłusznie. Wśród półproduktów do wyrobu biżuterii  dostępne są bigle antyalergiczne oraz bigle ze srebra, którymi można zastąpić te posiadające uczulający składnik.


Następnie w kolejności – podstawa podstawy – drut jubilerski. Ma różne grubości i twardości, od czego zależy jego plastyczność. Tworzy się z niego podstawy kolczyków, elementy łączące oraz wszystko metodą wire wrapping.



 

Drut z pamięcią – zachowuje nadany mu przez producenta skręcony kształt. Drut o większej średnicy stanowi idealną podstawę bransoletki lub kolczyków – kół. Istnieją także druty o mniejszej średnicy, z których można wykonać skręcone pierścionki.




Z drutu można wykonać samodzielnie podstawy kolczyka, ale można także korzystać z gotowych, przyciętych już, szpilek. Szpilki to także jedne z podstawowych elementów tworzenia biżuterii. Szpilkę przekładamy przez koralik, zaginamy jej końcówkę i taki gotowy element możemy wykorzystać dowolnie. Można po prostu dołączyć bigiel tworząc prosty, elegancki kolczyk lub łączyć z następnym koralikiem na szpilce tworząc dłuższy kolczyk, czy bazę bransoletki albo naszyjnika.


Gwoździe – mają takie samo zastosowanie jak szpilki, z tym, że płaskie zakończenie nie pozwala na łączenie elementów z obu stron. 


Podstawy kolczyków można zrobić samemu, a można skorzystać z gotowych półproduktów. Tutaj za przykład można podać prostą bazę kolczyka koła, ale i inne bardziej złożone elementy.




Opis podstawowych elementów do tworzenia biżuterii kończymy ogniwkami, czyli elementami, którymi stale połączyć można ze sobą rozmaite elementy. Ogniwka mają różne rozmiary i rodzaje – istnieją ogniwka pojedyncze lub złożone z kilku warstw sprężynki.


Wymienione do tej pory półprodukty wystarczą do wykonania mniej skomplikowanej biżuterii, np. prostych kolczyków. 

Wiedza o kolejnych elementach jest niezbędna do wykonania ciekawych bransoletek, naszyjników i innych. 

Ale o tym w następnej części :)


Chcesz zachować te informacje na swoim komputerze?
 Wpis w formacie PDF do ściągnięcia TUTAJ. 

Brak komentarzy :

Biżuteryjnik © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka