Półprodukty cz. 3

Ostatnia część opisu półproduktów do wyrobu biżuterii będzie zbieraniną wszystkiego co zostało. Starałam się je jakoś uporządkować.

Elementy, o których nie raz wspominałam już wcześniej to zatyczki do sztyftów zwane barankami. Zatyczka umieszczana na końcu sztyftu (również bigla), która zabezpiecza kolczyk przed wypadnięciem. W sztyftach jest on niezbędny, w zakrzywionych biglach niekonieczny, choć stanowi dobre wyjście dla osób, które boją się stracić kolczyk, a nie chcą używać zamykanych bigli lub sztyftów. Wyróżnia się baranki silikonowe, metalowe i plastikowe.




Kolejne elementy to podstawy do tworzenia pierścionków, broszek i innych akcesoriów.



Podstawy pierścionka (zwana także bazą pierścionka) - chyba każdy wie jak taka podstawa wygląda. Są różne rodzaje podstaw do pierścionków. Standardowa podstawa pierścionka to taka w którą zaplatamy koraliki za pomocą żyłki lub drutu i tworzymy piękną kompozycję, kolejna to podstawa do wklejania zarówno na płaski koralik, jak i okrągły. Są również modułowe podstawy pierścionka, do których jak sama nazwa wskazuje wklejamy koralik modułowy.









Podstawa broszki - przy wykonywaniu broszki możemy wykorzystać różne materiały i połączyć je (lub nie) z koralikami, perełkami itp. Może to być niezawodny filc, organza, a jeśli mamy umiejętność szydełkowania to naszą broszkę może zdobić kwiatuszek lub inny kształt wykonany na szydełku. Aby broszka stała się broszką to musimy przykleić lub przyszyć ozdobę do podstawy broszki, ponieważ takie podstawy właśnie istnieją. Może to być podstawa okrągła, którą osobiście polecam, bo nawet wygodniej jest ją później przypiąć. Natomiast jeżeli broszka jest mniejsza lub węższa to wybieramy podstawę podłużną i przyklejamy lub przyszywamy ją do materiału.






Podstawa breloka - breloki to wprawdzie bardziej dodatki niż biżuteria, ale z pomocą ciekawych koralików naprawdę można stworzyć coś godnego uwagi. Jak podstawa breloka wygląda chyba każdy wie :)




Zawieszka do telefonu - tutaj mamy podobną sytuację, ale podstawa do telefonu różni się tym, że można ją wykonać również samodzielnie. Wystarczy odpowiednio cienki sznurek woskowany lub rzemyk i końcówka do wklejania.








Podstawa bransoletki modułowej - o biżuterii modułowej dopiero będę pisać, ale napomknę, że koraliki modułowe to takie, których średnica otworu jest o wiele większa niż innych koralików. Dlatego też do wykonania bransoletki modułowej potrzebna jest podstawa o odpowiedniej grubości. Są dwa rodzaje: posrebrzana oraz podstawa z rzemienia. Tą drugą spokojnie można spokojnie wykonać samodzielnie z jednego, a nawet dwóch lub więcej rzemieni.











Baza do kaboszonów - kaboszon to kamień naturalny lub sztuczny, który z jednej strony jest płaski, z drugiej wypukły. Kaboszon przykleja się do takiej bazy i dzięki temu tworzy kolczyk, zawieszkę czy pierścionek. Więcej o kaboszonach w niedalekiej przyszłości.












Następnie w kolejności elementy ozdobne do biżuterii.



Rurki dystansowe - są puste w środku, nawleka się je na drut lub linkę przeważnie na przemian z koralikami lub przekładkami. Są różne ich rodzaje: rurki proste, rurki łuki i rurki skręcone. Faktura także jest różna, mogą to być rurki gładkie lub grawerowane. W zależności od zastosowania wyróżnia się też rurki krótsze i dłuższe.


Przekładki - czyli cała masa elementów, które na przemian z koralikami nawlekamy na druty, linki, rzemienie itp. Najprostsze to zwykłe kulki różnych wielkości (podobne do tych zaciskowych, o których pisałam w drugiej części, ale tych nie da się zaciskać). Jest ich cała masa, możemy je dobrać według uznania, a na pewno pomogą stworzyć oryginalną biżuterię :)



Łączniki - posiadają po dwóch stronach oczka umożliwiające łączenie ze sobą elementów np. koralików. Wybór łączników także jest duży.














Zawieszka (przywieszka) -podobna do łącznika, z tym, że posiada tylko jedno oczko do połączenia z innym elementem. Rodzaje, kolory i kształty? - mnóstwo!









Nakładki (koszyczki, miseczki) - nakłada się je na koralik i razem nawleka na drut, linkę itp. Są różne rodzaje i wielkości takich nakładek, które wybiera się w zależności od rozmiaru koralika. Stanowią element ozdobny oraz (tutaj mała wskazówka ode mnie!) pozwalają ukryć defekt na koraliku powstający przy dziurce kiedy farba się odłupie, co się często zdarza przy koralikach powlekanych :)




Łańcuszki - co to jest każdy wie, razem w wisiorkiem lub zawieszką może stworzyć naszyjnik lub bransoletkę, a może stanowić przedłużkę do zapięcia naszyjnika lub bransoletki (tzw. łańcuszek regulacyjny)







Jeżeli chodzi o półprodukty do wyrobu biżuterii to już wszystko w tym temacie. Kolejne wpisy będą już dotyczyć rodzajów koralików i metod tworzenia biżuterii.
Zapraszam!

Brak komentarzy :

Biżuteryjnik © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka